דף הבית >> מאמרים ופרסומים >> מאמרי הגות >> שובו של השד העדתי
 

 

מאמרים נוספים

           שנתוני "דבר הפדרציה העולמית"     
           מאמרי הגות     
           עיתונות ותגובות     
           כתבי העת הדיגיטליים     
           חוברת תדמית: ואלה תולדות הפדרציה     
           עלוני "תפארת אבות"     

 
שובו של השד העדתי
"ידיעות אחרונות" (כ' כסלו תשנ"ה 23.11.1994)
מאת:סם בן-שטרית
מחר יתכנסו מאות נבחרים של יהדות מרוקו ועסקניה בארץ במלון הילטון בתל אביב. התכנסות זו, על בסיס עדתי, תמוהה ומצערת, ועלולה להוציא את השד העדתי מרבצו, אחרי שכולנו סברנו והאמנו כי הפלגנות העדתית עברה וחלפה מהעולם. לפיכך, חברי לדרך ואנוכי, שגרסנו ופעלנו ב-15 השנים האחרונות למען "ביחד" ונגד לחוד, ניעדר בהפגנתיות מכנס זה.
ב-1984 הייתי בין אלה שנענו לפנייתם של דוד עמר, רוברט אסראף ואחרים מראשי יהודי מרוקו לייסד את "האסיפה העולמית של יהודי מרוקו". זאת משום הנימוק כי ההתארגנות עשויה להגביר את יוקרתם בעיני המלך וראשי השלטון. סברתי כי הצו "ישראל ערבים זה בזה" מחייב אותי להתגייס . למרבה הצער, מאז ייסודה, תרומתה לחברה הישראלית היתה אפסית.
לפי כל הסימנית, סיבות ההתכנסות עתה מקורן בהתגוששויות, התנצחויות, מאבקי כוח ויוקרה בין אי אלו עסקנים יהודים במרוקו ובישראל ותו לא. מאבקים הנערכים בשם יהדות מרוקו ועל גבה. איזו תועלת תצמח לחברה הישראלית אם סרג' ברדוגו יגבר וידיח את רוברט אסראף מכהונת מזכ"ל עולמי, ובמקומו יתמנה ז'ק טולדנו מקזבלנקה? ואיזו ברכה תצמח מכך שיריבי רפי אדרי ידיחוהו וימנו אחר תחתיו?


הייתי מברך מכל לב את ההתכנסות אילו העמידה על סדר יומה שני נושאים:

האחד,
הצדעה ליהדות מרוקו על הישגיה-יהדות שלמדה להתנער מתודעת הקיפוח, הבכי והיללה ומתגייסת למען עצמה, יהדות שמשקיעה יותר ויותר ממשאביה המשפחתיים בעיצוב דרכם ודמותם של בניה, דור המחר,

 

כדי שיידעו להתמודד בחברה הישגית כשלנו, יהדות שלזכותה נזקפים הישגים בכל תחומי העשייה, בהגות, בספרות ועד והישג המרשים-היותה מיוצגת ע"י 17 נבחרים בכנסת, דהיינו פי אחת וחצי ממשקלה ומספרה היחסי באוכלוסייה.

ועניין שני-עתה לאחר שיהודי מרוקו נקלטו והצליחו בארץ, הגיע תורם להתגייס ולפעול למען העולים החדשים ממדינות חבר העמים, מאתיופיה ושאר נצחי ישראל. לפעול כבעלי ניסיון מוצלח, מלווה בקבלות, כדי לטעת מוטיבציה והנחיל את האמונה כי גם הם עתידים להיקלט ולהצליח.

 

 

 


בקרו אותנו גם ב-
  

מבצעי פרסום
באתרנו ובכתב העת


         
היו פעילים
תרמו לקרן מלגות


באמצעות הוראת קבע


או באמצעות ישראל תורמת

 בקרו אותנו גם ב-  ועשו לנו  

סרטים על הפדרציה העולמית ניתן לראות גם ב - 

    [להרשמה לרשימת תפוצה]      [Top]      [צור קשר]    (מפת האתר)

הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו אינה אחראית לתוכן הפרסומים והתחיבויות המפרסמים.
WebSite123 מערכת לבניית אתרים בקלות