דף הבית >> מרוקו >> צדיקים ואישים במרוקו >> צדיקים במרוקו-מאת שאול טנג'י
 
עוד בקטגוריה

           צדיקים במרוקו-מאת שאול טנג'י     
           כתבה על שאול טנג'י - עונג שבת     
           שדר-דרש-שרד-מאת שאול טנג'י     
           אישים ומנהיגים בתולדות יהודי מרוקו     
           מלכה יהודיה במרוקו     
           רבנו יעקב אבוחצירא     
 

אנציקלופדיה זוטא
לצדיקים במרוקו ולחכמיה
ב-700 השנים האחרונות - ב-5 כרכים

מאת שאול טנג'-מדריך טיולים  (פרטים בתחתית העמוד)


למבקרי האתר שלנו שלום וברכה !

לא אחת נשאלתי מה הביאני לחבר "אנציקלופדיה לצדיקי מרוקו חכמיה". את מרוקו עזבתי בגיל מאד צעיר
שנה אחת בלבד לאחר קום המדינה, בהיותו בגיל צעיר מאוד. ממילא לא היו לו כל ידיעות של ממש על ארץ-מוצאי, גם לא חוויות-עומק, זיכרונות או איפיונים ספציפיים, ואף לא על  יהודיה וצדיקיה.
 
בשנת התש"ן (1990) סיימתי קורס "מלווה-קבוצות לחו"ל", כאשר הדגש הוא על מרוקו . אמרתי לעצמי אי אפשר להגיע למרוקו מבלי לספר למטיילים על המדינה, יהודיה וצדיקיה.
 
תשוקה עזה חלה לפקוד לחקור לעומק את שורשיה הרוחניים של יהדות מרוקו בכלל, ואז עמדה בפני בעיה מאד קשה; חומר על מרוקו עמד לפני בשפע, כי כל פעם שביקרתי במרוקו רכשתי מדריך למטייל וכאלה הופיעו לרוב בשפות שונות וכמובן בחרתי את הצרפתית או נעזרתי באינטרנט. אשר ליהדות מרוקו, ובמיוחד לצדיקי וחכמיה היה דל כאשר הטיולים למרוקו כללו פקידת קברי צדיקים ואני מודה בגילוי-לב - "כל פעם שנעמדתי ליד ציונו של צדיק, אחזה בי התרגשות... על הזכות שנפלה בחלקי לפקוד קברי הצדיקים הקבורים בערים, עיירות, כפרים נידחים, הרים או במקומות שאין בהם ישוב כלל....  פגישה "חייה" זו עם הצדיקים הפעימה את רוחי, והחלטתי, שעלי להקדיש זמן ומאמץ, ככל שיידרש, כדי לדעת כמה שיותר פרטים על הצדיק".
                                    
יהדות מרוקו לא תיעדה, כראוי, את קורותיה בכתב, ובוודאי לא את תולדות צדיקיה וחכמיה ומעשי נסיהם מסיבות שונות: אמצעים, בתי-דפוס ועוד:
 
מבדיקה ראשונית שערכתי גיליתי, שבארץ יצאו לאור ספרים רבים שהחומר שנכתב על צדיקי מרוקו וחכמיה הוא מגוון למדי אך מפוזר בספרים שונים.
 
מחברי הספרים הנזכרים והחוקרים עשו מלאכת קודש, והנחילו לנו ספרות לא מבוטלת אך הנכתב בספר האחד שונה בחלקו מהנכתב בזולתו, והרוצה לדעת פרטים רחבים יותר, יהיה עליו לעיין בספרים רבים, להשוות טקסטים כדי לאתר ולגבש את מכלול החומר אחד כדי שיוכל לקבל פחות או יותר את ההיסטוריה של צדיקי מרוקו וחכמיה. (ראו ביבליוגרפיה).
 
לא אחת שאלתי את עצמי: "מדוע אין ספר או אנציקלופדיה שתרכז את מירב הפרטים אודות צדיקי וחכמי-מרוקו. אספתי אל ביתי עשרות ספרים, מאמרים ממכונים שונים, פרוספקטים שחולקו בהילולות, ביקור באוניברסיטאות ומכונים כגון: בן-גוריון, בר אילן, מכון בן-צבי, מושבי התענכים והשובלים, השתתפות בהילולות אם ציבוריות או משפחתיות במרוקו או בארץ. אחרי ריכוז כל החומר התחלתי במלאכת המיון (להזכיר ברוב המקרים מה שנכתב על הצדיק בספר או בעלחון המסויים בחלקו היה שונה אחד מהשני.
 
 
לא אוכל לומר, שעל כל אלפי הצדיקים המופיעים באנציקלופדיה-זוטא עלה בידי לאסוף פרטים מלאים על כל צדיק וצדיק. יש כאלה  שיש עליהם פרטים סבירים או כאלה שיש עליהם פרטים מועטים או שרק שמם מופיע. אם הצלחתי ולו במקצת בהשגת המטרה והיה זה שכרי.
 
           
האנציקלופדיה בימים אלו בת חמישה כרכים (הששי בשלבים מתקדמים)

האנציקלופדיה בת חמישה כרכים, כ-1.700 עמודים ומעל 3.000 שמות צדיקים ואני חייב לציין שלא על כל כולם יש פרטים. יש כאלה עליהם פרטים מלאים, סבירים, מעטים או אין בכלל.
 
חמשת הרכים מחולקים כך: א-ב-ג לצדיקים וחכמים שנולדו פעלו ונקברו במרוקו, או שדרי"ם שבאו מארץ-ישראל ותוך כדי נידודיהם נפטרו במרוקו, או צדיקים שהגיעו עם גלות ספרד למרוקו בה גדלו, פעלו ונקברו. כרך ד' לצדיקים וחכמים עלו ממרוקו התיישבו בעירי הארץ השונות כאשר הדגש על חמשת ערי הקו. כרך ה' – לשושלת אבוחצירא וצדיקים שפעלו ביתר ארצות צפון אפריקה ואירופה.
 
סיכומו של דבר
פולחן הצדיקים בקרב יהודי מרוקו, מהווה תופעה מרתקת ומורכבת מבחינת תכניה, ומסועפת מבחינת הפונקציות שהיא ממלאת בחיי היום-יום והעשייה השיגרתית.
 
 
מאורעות שהכתיבו את מהלך ההיסטוריה, גרמו לכך שיהדות הגולה במרוקו הייתה בעמדה נחותה מבחינת השפעתה התרבותית על הסביבה, או על השלטון שכפה את תרבותו על נתיניו. אלה ועוד הביאו לידי כך שיהדות מרוקו לא הקימה במשך שנות קיומה מונומנטים שיוכלו לציין בגאווה את פעולותיה.
 
אני מדריך מטיילים במרוקו בה ביקרתי עשרות פעמים ומכיר את מרוקו על שלל היבטיה: היסטוריים וחברתיים והתוודעתי אל מכמני ההיסטוריה היהודית המרוקנית, צדיקיה וחכמיה. אוכל לציין ולומר וללא צל של ספק: "איני מכיר שום עדה הקשורה לצדיקיה כמו העדה המרוקנית" שהשכילה לשמר  את ההיסטוריה למרות קשיי הזמן, האמונה והתקווה היהודית בגולה בזכות אותן דמויות אצילות-נפש ששימשו להן מעין אבוקה
   
הצדיקים הם הערובה להמשך קיומה של קהילה זו. תקוותנו שרוח הזמן תפנה את מקומה לאותם נסים ולאותה אמונה  בכוחם של צדיקי וחכמי-ישראל בכל המקומות ובכל הדורות.
 
מי יתן שדמותם הזכה והטהורה, הנפלאה והקדושה, של צדיקי וחכמי-מרוקו, תהיה לנו לחוסן ולתעצומות נפש להאדרת מורשתנו, לשימור הגחלת היהודית בבחינת "זכור ימות עולם בינו שנות ודור" (דברים ל"ב/י"ב). תמלא את עצמותינו עוז וחוסן ישועות.
 
 יהיו נא מעשיהם נר לרגלנו, ואם נזכה לראות ולחוש מעשיהם וקדושתם, ייטב לנו בעיקר בעיתות צרה וקשיי הזמן. יהי רצון שזכות הצדיקים תעמוד לעם ישראל בכל מקום ומקום אמן)              
 
כאן המקום לומר תודה מקרב לב למורי ורבי כב' הרב ד"ר מרדכי דאדון שליט"א שליווני לכל אורך הדרך. זכות הצדיקים תעמוד לו ולבני משפחתו אמן
 
ע"ה שאול טנג'י


 


 

שאול טנג'י
מדריך טיולים מוסמך למרוקו
התמחות מיוחדת בקברי וסיפורי צדיקים
יו"ר סניף הפדרציה העולמית באופקים
052-2492202 

 

     
     
 


בקרו אותנו גם ב-
  

מבצעי פרסום
באתרנו ובכתב העת


         
היו פעילים
תרמו לקרן מלגות


באמצעות הוראת קבע


או באמצעות ישראל תורמת

 בקרו אותנו גם ב-  ועשו לנו  

סרטים על הפדרציה העולמית ניתן לראות גם ב - 

    [להרשמה לרשימת תפוצה]      [Top]      [צור קשר]    (מפת האתר)

הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו אינה אחראית לתוכן הפרסומים והתחיבויות המפרסמים.
WebSite123 מערכת לבניית אתרים בקלות