היהודים בארץ המג'רב-תקציר היסטודי

מסורות שונות מספרות, בכתב ובעל פה, על עמים שונים מכנען שהגיעו לחופי צפון אפריקה (הירשברג). יהודי הרי האטלס גורסים שאבותיהם הגיעו מארץ-ישראל לפני חורבן בית ראשון.

קרא עוד  

מעגל השנה-חגים ומועדים עבריים במרוקו

אין בישראל קהל המרבה בחגיגות כעדה המרוקנית. מלבד חגי ישראל, מרבים יהודי מרוקו בחגים והילולות משלהם. המכנה המשותף לכולם הוא הרצון לשמוח ולשמח ולהיות ביחד.

קרא עוד  

מעגל החיים-הבית היהודי במרוקו

המסורות והמנהגים יהדות מרוקו, יש בהם בכדי להדגיש את חוזקה של קהילה זו. כי אם נבחן את כל מה שעבר על היהודים במג'רב, אפשר לומר שאך נס הוא שהיהודים שרדו בחבל ארץ זה של העולם.

קרא עוד  

תרומתה של יהדות מרוקו ללאומיות ולכינונה של מדינת ישראל

האומה העברית חבה במידה רבה את תקומתה ליהדות מרוקו. התבוננות ביקורתית על ספרי ההיסטוריה שגדלנו עליהם, בגיל בו כל מאוויינו היה לעטר את גיליון הציונים, תזהה מגמתיות חשודה במוצאם של החלוצים ושל אנשי ההגות והרוח.

קרא עוד  

דפוסי אירגון הקהילה היהודית ומוסדותיה

החל מהמאה ה - 18 אנו עדים לשני דפוסים עיקריים במבנה הארגוני של ארגון הקהילה היהודית במרוקו השונים במהות מימים עברו.

קרא עוד  

המודל התרבותי של יהודי ארצות האסלאם

הבחירות האחרונות ותוצרי הלוואי שלהן הציפו ניתוק של מגזר אליטיסטי מהשאר. אותו מגזר הנושא בגאון תרבות\מודל חיים חש עליונות עדתית\חשיבתית על מגזרים אחרים.

קרא עוד  

הגמ"ח במלאח

המוסדות הקהילתיים שהיו למופת ברוב היישובים במרוקו, דאגו למחסורו של כל דכא ומר-נפש וזקפו את קומתו בעזרה שהגישו לכל אחד ואחד.

קרא עוד  

התפתחויות לשוניות בצפון אפריקה

המרקם הלשוני שנוצר בפיהם של יהודי מרוקו, וכמוהם גם שאר יהודי צפון אפריקה, הוא תוצאה של התהפוכות ההיסטוריות שאירעו אותם במהלך אלפיים שנות ישיבתם שם.

קרא עוד  

"הגדת היטלר" ממרוקו

"הגדת היטלר" הינו יצירה דרמטית, קומית ומעוררת השראה משולחן הסדר של יהודי צפון אפריקה בשואה.

קרא עוד  

צדיקים במרוקו

ההשתטחות על קברי-הצדיקים היא, מסורת עתיקת-יומין, והתפילה שם עושה פירות, כי מקום קבורת הצדיק הוא מקום שפע וברכה למתפללים ולמבקשים זכותו, שיעמוד מליץ יושר בעדם.

קרא עוד  

חכמת הפתגם של יהודי מרוקו

ברוב השפות הפתגם הוא היהלום שבכתר. זה המשפט שהדובר מציג כדי להדגיש ולהוכיח את טענתו. במרוקאית הפתגם רחוק מלהיות היהלום שבכתר.

קרא עוד  

סמל הַחֲמְשָׂה-אמת או מיתוס?

אחד הקמיעים הנפוצים ביותר הוא קמיע הַ"חֲמְשָׂה" (מלשון המספר חמש ולא "חֲמְסָה"). רבים האנשים, במיוחד ביהדות צפון אפריקה, אשר יזכירו את סמל הַ"חֲמְשָׂה" בחוששם מפני עין הרע.

קרא עוד