דף הבית >> גלריה >> אירועים נבחרים ב-2019 >> טקס אזכרה למעפילי "אגוז"
 
אירועים נבחרים ב-2019
           טקס אזכרה למעפילי "אגוז"     
           התוועדות עם שרת המשפטים     
           הכתרת ירדנה עובדיה לדמות מופת     
 
האזכרה המרכזית למ"ד מעפילי "אגוז"
יום חמישי ד' שבט תשע"ט 10.1.19 בהר הרצל
 
בהשתתפות יותר מאלף מבוגרים, בני נוער ומשפחות שכולות מרחבי הארץ התקיימה האזכרה המרכזית ל- 44 מעפילי "אגוז" בהר-הרצל.
 
נשיא הפדרציה העולמית- מר סם בן-שטרית, פתח והינחה את הטקס.
בדבריו, סיפר על התלאות שהיו מנת חלקו, החל מ- 1983 עת ביקר את קברי מעפילי "אגוז" באל-חוסימה שבצפון מרוקו, ועד 1991 נסיעתו מס' 39, שבה לבסוף התיר המלך חסן II את העלאת העצמות.  המלך התנה 2 תנאים ואמר: כל ההוצאות הקשורות לבוא המשלחות מישראל ומרוקו, אירוחן, תכריכים, ארונות קבורה ועד להטסתם לישראל במטוס השייך לארמון המלוכה יהיו על חשבונו הפרטי, ושההסברה לתקשורת תיעשה על ידי סם.  ב- 14.2.1992, במעמד רבבות אזרחים, נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרים ושופטי ביהמ"ש העליון ליוו את קורבנות "אגוז" למנוחת עולמים בירושלים- עליה חלמו ובדרך אליה קיפחו את חייהם.
 
גילה גוטמן-אזולאי-יו"ר ארגון המשפחות השכולות: "הייתי אך בת 10 בארץ, ובכ"ג בטבת תשכ"א 10.1.1961, נודע לי על הטרגדיה הנוראה של טבועי "אגוז" וביניהם אמא ו- 5 אחיות ואחים ז"ל. ומאז כולי לצד סם בן שטרית בעשייה להנצחת זכרם".
 
פרופ' אהרן ממן: "טביעת האנייה הייתה טרגדיה, אבל לא טרגדיה יוונית, שדרכה לרפות ידיים, אלא להפך. שרידי המשפחות וכל הקהילה נפעמו מגבורת המעפילים, התמלאו רוח ותקוה, והם המשיכו את המפעל ההרואי, שאת תוצאותיו אנחנו רואים כאן לאחר כ- שישה עשורים. גם אם משפחות אדרי, אזולאי, אלמליח, בן-הרוש, בן-לולו, דדון וממן לא זכו להגיע הנה ולהעמיד צאצאים, הנה קרוביהם הצליחו להגיע, להפרחת השממה, לממש חזונם ולבנות מדינה לתפארת, מדינה שרבים בעולם רואים בה מופת".
 
עו"ד עמי סביר: "בזכות טרגדיית "אגוז", ובזכות הלחץ שהופעל על מלך מרוקו, הותרה העלייה ההמונית ממרוקו. עלייה שהקימה 111 יישובים ומושבים חקלאיים לאורכה ולרוחבה של המדינה. בצפון הארץ ובדרומה היישובים היוו חומות מגן אנושיות ".
 
בראשית האירוע: סם בן-שטרית הקריא את 12 שמות ראשי הערים והמוסדות שנענו לפנייתנו ולפניית גילה גוטמן, ושיגרו אוטובוס של בני נוער עם מלווה ליטול חלק באזכרה.
 
תלמידי בי"ס –ע"ש המעפילים "אגוז" בלוד, הניחו זר פרחים על כל קבר וכרית. הרב דוד אביסרור קרא פרק תהילים, קדיש מפי שמעון מלכה ואלברט בר ששת. אל מלא רחמים מפי החזן הצבאי ליאור מיכאל. להקת הנח"ל –חיל חינוך בקטעי נגינה ושירים.
 
הובעה הערכה למשרד הביטחון-היחידה  להנצחת החייל, למנהל הר-הרצל ולצה"ל.
 
הסופרים הרצל ובלפור חקק חיברו וקראו מקמה לזכר "אגוז" שתתפרסם בנפרד בשנתון.

 
 


בקרו אותנו גם ב-
  

מבצעי פרסום
באתרנו ובכתב העת


         
היו פעילים
תרמו לקרן מלגות


באמצעות הוראת קבע


או באמצעות ישראל תורמת

 


 
<table align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" height="21" sab="11549" style="background-image: url(" image="" users="" 189578="" ftp="" my_files="" template="" footer_teva.jpg?id="3242579&quot;);" background-repeat:="" no-repeat;"="" width="786">


בקרו אותנו גם ב- ועשו לנו  

סרטים על הפדרציה העולמית ניתן לראות גם ב - 

    [להרשמה לרשימת תפוצה]      [Top]      [צור קשר]    (מפת האתר)

הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו אינה אחראית לתוכן הפרסומים והתחיבויות המפרסמים.


 
WebSite123 מערכת לבניית אתרים בקלות