דף הבית >> מימונה >> חג המימונה-הקשר בין רוח לחומר
 

עוד בקטגוריה

           חגיגות המימונה לפי שנים     
           חג המימונה-הקשר בין רוח לחומר     
           אודות המימונה מאת-טלי שלו וליאת מלכה     

 

 

           

"חג המימונה-הקשר בין רוח לחומר"
מאת ידידנו הסופר עמרם בוסקילה
טלפון: 054-5740963
מייל: buskilla@netvision.net.il

 הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר שליט"א - הרב הראשי לישראל מעיין בספר "חג המימונה-הקשר בין רוח לחומר"


חג המימונה הופך משנה לשנה לנחלת כלל עם ישראל. אך לרבים- מקורותיו של חג זה לוטים בערפל ומעטים היודעים על מהותו ומקורותיו.

כדרכו של המחבר לעסוק ביסודיות בנושא הקרוב ללבו, העלה על הכתב חיבור רחב ממדים ומקיף אודות חג המימונה, החיבור מכיל מאמרים מגוונים מדברי חז"ל הקדמונים ועד ימינו על סמלי היום. המאמרים מפורטים ומנותחים היטב, בתוספת הסברים וניחוחות מפרי עטו של המחבר, אשר הרחיב את היריעה באופן מיוחד על מקורות "חג המימונה" ועל המנהגים השונים הקיימים בחג זה, תוך הדגשת הקשר בין המנהגים למקורות היהדות: מהתורה, מהתלמוד ומשאר ספרות חז"ל, תוך הצגת מחקרים שנעשו ומהתייחסותם של אנשי רוח ואקדמיה, אף כי חלק מדבריהם מנוגדים לדעת המחבר. הספר פותח בפנינו יריעה חשובה על מהותו של חג המימונה סמליו, שורשיו ומקורותיו.

"אם אין קמח אין תורה" לכן הוסיף המחבר מתכונים יחודים למשוך את עין הקורא הנמשך אחר הקמח ללמוד גם את התורה ולדעת את טעמי  המנהג  בכלל  והטעם  (סיבה)  לחלק  מהדברים המונחים על שולחן בליל המימונה בפרט.

אין ספק כי ספר זה יסייע להשריש ולהבליט את  הצד הערכי רוחני שבחג המימונה  לא פחות מהצד הגשמי, להיות כאבן נופך נוספת בספקטרום התרבותי רוחני של עם ישראל, להרבות השמחה והאחדות בעם ישראל.


 

כריכה קדמית של הספר


מתוך ההקדמה לספר 

חג המימונה תופס תאוצה רבה בשנים האחרונות בקרב הציבור הישראלי, ורבים הלוקחים בו חלק ומשתתפים בחגיגות הן בביקור אצל קרובים, חברים וידידים, בליל המימונה בו הדלת פתוחה לרווחה וכל דכפין יבוא ויטעם, הן בהשתתפות באירועים מרכזיים המאורגנים על ידי גופים שונים (עיריות ומועצות מקומיות, ארגון הפדרציה העולמית ליהדות מרוקו וכו'). ולא רק בארץ אלא גם בכמה קהילות בקרב יהודי הגולה, חידשו את מנהגי החג: בצרפת, בקנדה, וכן כמה משפחות בארה"ב, בברזיל ואף באמזונס, ישנה קהילה יהודית שחידשה את מנהג המימונה.

אמנם, חג המימונה מודגש ביתר שאת אצל קהילת יוצאי מרוקו, אך ככל שחולפות השנים חג זה מקבל גושפנקה לאומית ומהווה חלק מהווי החיים הארץ ישראלי. נראה לי כי אחוז נישואי התערובת ההולך וגדל והשפעת כור ההיתוך הארץ ישראלי בין הספרדים והאשכנזים נותנים את אותותיהם ומשפיעים על חלחול חג המימונה לשכבות רחבות בעם, וטוב שכך כי הרי חג המימונה נועד לסמל גם את האחדות של עם ישראל לקראת חג השבועות, חג מתן תורה שעל אותו מעמד עילאי נאמר: "וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל נֶגֶד הָהָר" (שמות י"ט ב'). "ויחן" לשון יחיד, כאיש אחד בלב אחד (רש"י שם).

עם זאת, מעטים הם היודעים מה מהותו של חג זה, מה הם מקורותיו, מה פשר המנהגים השונים הנוהגים בחג זה, ומה הטעמים והסממנים הנלוים לחג זה, במיוחד בערב יום המימונה בו עורכים שולחן כבליל הסדר.

בספר זה אנסה בעזרת ה' יתברך להביא ולרכז את רוב ההשערות האפשריות למקורות חג המימונה (גם אם הן חריגות ולא מקובלות עלי), והטעמים לחג זה, למצוא רמזים ואסמכתאות ולקשר את המנהגים השונים למקורות היהדות בין אם בספרות מובאים, ובין אם בעל פה שמעתים, או בעיני ראיתים, ולנסות ולהדגיש את החיבור והקשר בין המנהגים למקורות היהדות, בראש ובראשונה מספר הספרים הוא התנ"ך ממנו ינק עם ישראל (ולא רק עם ישראל) את שורשי המנהגים וכמובן גם דברי חז"ל, מהתלמוד, מהמדרש, מהאגדה ומסיפורים עממיים. כמו כן אציג מחקרים שנעשו והקשר ביניהם תוך נקיטת עמדה אישית ונימוקים בצדה.

הספר כולל גם טעמים (סיבות) לחלק מהמטעמים ולשאר הדברים המונחים על שולחן "ליל סדר המימונה", ואת אשר הם מסמלים.

פרק ה' בספר עוסק במתכונים יחודיים למימונה, בבחינת "אם אין קמח אין תורה". למשוך את הנמשכים אחר הקמח לעסוק גם בענין הרוחני. אבל יש בו גם המחשת מושגים כגון "קלוי" המוזכר בתנ"ך. הפרק מְלֻוֶּה בתמונות המחשה של כול שלבי הכנת המתכונים.

 להלן מעט מהתגובות שהתקבלו אודות הספר (המכתבים בשלמותם מצ"ב בהמשך הדף) :

הרב שלמה משה עמר שליט"א-הראשל"צ: "ויה"ר שיזכה לברך על המוגמר בקרב ימים ויפוצו מעיינותיו חוצה מתוך רוב נחת ושלווה ובבריאות וברכה וחיים עד עולם, אכי"ר".

הרב ישראל מאיר לאו שליט"א-הרב הראשי לישראל: "בואו נחזיק טובה לר' עמרם בוסקילה הי"ו אשר ערך מחקר מקיף על טעמי היום ומנהגם, ואספם אל ספר, אשר כל הקורא בו יטעם מצוף דבשו של יום זה".

הרב מאיר סגרון ס"ט-רב הישוב בר-יוחאי: "ויפה עשה בעטו, לברר מקור המנהגים לחזק ידי מנהג אבותינו ולהתחקות אחר שורשם... ולא נצרכה אלא לברכה, יהי רצון שספרו זה יחזק את התודעה בקרב העם שמנהגינו יציבים ומבוססים. וחפץ ד' בידו יצלח, להשריש בנו את מנהגי אבותינו. ויזכהו ד' לחבר עוד ספרים טובים ומועילים, מתוך בריאות איתנה ונהורא מעליא. אמן".

ד"ר יעקב הדני : "רחש ליבך דבר טוב, לכתוב אחרי דרישה וחקירה, לערוך ולהוציא לאור ספר מקיף על מכלול ההיבטים של חג המימונה והנחלתו לציבור הרחב בישראל".

סם בן שטרית-יו"ר הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו: הוצאת מתחת ידך מלאכה מושלמת! היא מושלמת, כי השכלת לחקור ולבדוק היטב היטב כל תג וטעם של חג זה. לא חסכת מעצמך כל מאמץ, וכיתת את רגליך לכל בר-בירב העשוי להאיר פרט זה או אחר. אכן, יגעת ומצאת! על כך עם ישראל ויהדות צפון-אפריקה חבים לך חוב של כבוד... כמי שעמד ועומד בראש חגיגות המימונה מזה כארבעה עשורים, אני רשאי לקבוע שזה המחקר המקיף, היסודי והחשוב שנכתב אי-פעם על חג זה, ועל כך באתי להודות ולהוקיר".

מר מיכאל פורטל מנהל, מנחה ומדריך מנהלים בבתי ספר: "התפעלתי מההשקעה העצומה לשזור שפע מקורות ורעיונות הקשורים לנושא, בספרות חז"ל העניפה בתחומים רבים. הרחבת את היריעה גם במחקרים מכתבי חוקרים ואנשי אקדמיה, והצגת דעות גם אם הם מנוגדות להשקפת עולמך... בטוחני בכך, כי כל קורא המחקר ימצא בו לטעמו מן הדברים שיקרבו אותו למנהג המימונה, וינחו אותו לקיום היום בטהרה ובנקיות. יהי רצון שתמשיך להשכיל ולהצליח, ללמוד וללמד ולהפיץ מעינותיך הנאים".

אליזבט בראל-מנהלת האתר: "קראתי כמעט את כולו-עצורת נשימה...להערכתי, מגיע לך תואר דוקטורט רק על עבודת הבלשנות וליקוט החומר הרב שהכנסת בו. הספר ערוך ב"ה לתפארת, הנושאים בו ממצים ומוסברים ברמה גבוה אך מובנת לכל אדם. התענגתי על כל פרק ופרק בנפרד, נשמתי וחייתי לא רק את ההוויי המרוקאי השורשי שבא מהלב, אלא גם את הכוונות שיש מעבר להוויי זה, את החכמה והרוחניות שיש מעבר למעשים ולסמלים- וכדבריך "הקשר בין רוח לחומר". לדעתי- ספר זה הנו ספר חובה בכל בית בכלל ומתנה מדהימה לקראת חג הפסח בפרט. יישר כח גדול, מעשיך מפארים את מורשתנו".

 
 

חג המימונה-הקשר בין רוח לחומר-מכתבים by World Federation

   
 


בקרו אותנו גם ב-
  

מבצעי פרסום
באתרנו ובכתב העת


         
היו פעילים
תרמו לקרן מלגות


באמצעות הוראת קבע


או באמצעות ישראל תורמת

 בקרו אותנו גם ב-  ועשו לנו  

סרטים על הפדרציה העולמית ניתן לראות גם ב - 

    [להרשמה לרשימת תפוצה]      [Top]      [צור קשר]    (מפת האתר)

הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו אינה אחראית לתוכן הפרסומים והתחיבויות המפרסמים.
WebSite123 מערכת לבניית אתרים בקלות