דף הבית >> מרוקו >> מעטם של מדריכי טיולים למרוקו >> מסלולי טיול בחלוקה לאזורים-מהספר "מרוקו-מדריך למטייל"
 

כתבות נוספות בקטגוריה

           ספרי הדרכה למטייל במרוקו     
           טיפים לנסיעה מוצלחת למרוקו     
           מסלולי טיול בחלוקה לאזורים-מהספר "מרוקו-מדריך למטייל"     
           אדמוני במפל אוזוד     
           לחם     
           מרוקו-שכרון חושים     
           מסע לספרד בעקבות חכמי מרוקו     

 

 

מסלולי טיול בחלוקה לאזורים
(מתוך פתיח פרק ב' בספר "מרוקו-מדריך למטייל")
מאת ברטי אוחיון- מחבר הספר "מרוקו-מדריך למטייל" (פרטים בתחתית העמוד)

בפרק זה יפורטו מסלולי הטיול בחלוקה ל-13 אזורים. על כל אחד מהאזורים יש הסבר מפורט מאוד באשר למקומות ולאתרים הנמצאים בתחומו. בכל אזור יש מפה של השטח כולו וכן מפות של קטעים מסוימים, של ערים ושל רחובות מרכזיים (במרוקו שמות הרחובות משתנים לעתים קרובות – לרוב משום שהשם בצרפתית מתחלף בזה הערבי). בפירוט האזורים ישנם תקציר היסטורי, סקירה של קטעי הטיול, משך הזמן המשוער, תמונות אופייניות ותרשימים של אתרים ארכיאולוגיים. כמו כן ניתן למצוא בכל אזור מדריך למטייל ובו שמות בתי מלון, אזורים מומלצים של מסעדות, בתי קפה, בילויים וקניות, מידע על אמצעי תחבורה, פרטים של לשכות מידע לתיירים, מוסדות רפואיים ודואר וכן רשימה של פסטיבלים ואירועים מיוחדים.
כל אחד מ-13 אזורי הטיול מצוין במספר ומסומן בצבע ייחודי. הצבע יסייע למטייל לקשר בין התרשים של המסלול על גבי המפה ובין עמודי ההסבר על האזור (שבראש כל אחד מהם יצוין מספר האזור). בכל אזור ישנה חלוקה לקטעי טיול. הקטעים מסודרים לפי הא"ב. לכל קטע טיול מוצע מסלול על-פי נקודות ויש משמעות לסדר הנקודות. בכל אחד מאזורי הטיול משולבים האתרים המרכזיים של הקהילות היהודיות המפוארות שהתקיימו בכל עיר ויישוב וכן נוסף תקציר היסטורי על חיי היהודים במקום. מקומות מומלצים ומועדפים לביקור וסיור יסומנו בכוכב  במקומות הרלוונטיים. בפרק ד' מפורטים כמה מסלולים המשלבים חלקים מאלה המוצעים בפרק זה.
 


הטיול המפורט בפרק זה מתחיל בקזבלנקה, המשכו צפונה לטנג'יר, דרומה לפאס ולמקנאס, דרומה לארפוד ולחולות מרזוגה, מערבה לטודרה ולוורזאזאת, צפונה למרקש וסביבתה, דרום-מערבה לאגאדיר וחזרה לקזבלנקה לאורך חוף האוקיינוס האטלנטי דרך אסווירה וסאפי.
 
תקציר 13 אזורי הטיול
 
אזור 1: מקזבלנקה לרבאט
ראשיתו של המסלול בקזבלנקה, העיר הגדולה ביותר במרוקו, המשמשת כבירה הכלכלית, המסחרית והתעשייתית שלה. המשכו בחופי הים היפים של האוקיינוס האטלנטי לאורך כביש קזבלנקה–רבאט (חופים מרהיבים הם סחיראת וטמארה). המשך המסלול בעיר הבירה רבאט, המרכזת את מוסדות השלטון והמלוכה במדינה, ובתחומה הקסבה המיוחדת, אודאיה. טיול זה משלב את העיר סאלי הסמוכה לרבאט.

אזור 2: מרבאט לטנג'יר
המסלול מתחיל ביציאה מהעיר רבאט. המשכו צפונה לאורך כביש החוף הצמוד לאוקיינוס האטלנטי, דרך הערים העתיקות לאראש ואסילה. משולבים בו אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ותצפיות יפות על העמקים ועל האוקיינוס. הטיול מסתיים בטנג'יר, העיר הצפונית ביותר במרוקו, אשר ספגה השפעות אירופיות רבות לאורך כל ההיסטוריה ומשמשת כנקודת מעבר עיקרית לאירופה.

אזור 3: מטנג'יר לפאס
תחילת המסלול ביציאה מטנג'יר לכיוון העיר תטואן העתיקה, היפה והשמורה. ממנה ממשיכים לעיירה הציורית שפשואן בעלת הסמטאות הצבועות בכחול, שמקנות לה את התואר "אחד המקומות היפים במרוקו". המשך הטיול בוואזן וסיומו בפאס. במסגרת מסלול זה יש אפשרות נוספת לנסיעה משפשואן לפאס דרך קטאמה, דרך ארוכה יותר ובה נופים יפים ויערות.

אזור 4: פאס ומקנאס
מסלול זה כולל סיור בעיר הרומית הקדומה וולוביליס, העיר השמורה ביותר במרוקו, תצפית על העיר הקדושה מולאי אדריס, ביקור בעיר המלכותית והעתיקה מקנאס, הכולל את ארמונות המלך, השווקים הצבעוניים ואתרים יהודיים. המשך הטיול באתרי המרפא הסמוכים לפאס, מולאי יעקב וסידי חראזם, בסיור בכפר בהליל שרוב תושביו גרים במערות ובביקור בעיר צפרו הסמוכה לפאס, בעיקר באתריה היהודיים. סיומו בעיר פאס, העיר המלכותית, המרכז הרוחני, הדתי, התרבותי והאמנותי של מרוקו.

אזור 5: מפאס לארפוד ולמרזוגה
תחילתו של המסלול בעיר איפראן, המכונה "שווייץ של מרוקו". המשכו באזרו על נופי הטבע המיוחדים שבו (באזור זה נערך מסלול שטח במפלי אום א-רביע, אשר יפורט בפרק ג') ובאתר הסקי מישליפן. מכאן ממשיך המסלול דרומה לסהרה וחולף על פני הערים המדבריות: מידלת, השוכנת בין האטלס התיכון לאטלס הגבוה, א-ראשדיה (לאורך נהר הזיז) וארפוד, בירת חבל תפילאלת, המשמשת כבסיס עיקרי ליציאה לטיולי ג'יפים בסהרה ולטיולי שטח למרזוגה, לריסאני ולדיונה ארג שאבי.

אזור 6: מארפוד לוורזאזאת
המסלול מתחיל בנסיעה מארפוד מערבה לטינרהיר, אשר הייחוד שבה הוא קסבה גלאווי. מכאן ממשיכים לעמק וקניון הטודרה המרהיב (באזור זה מסלולי שטח לאזור אימילשיל ולעמק דראע אשר יפורטו בפרק ג'), לבומלאן דו דאדס ולעמק הדאדס, המכונה "דרך 1000 הקסבות". סוף הטיול בוורזאזאת.

אזור 7: מוורזאזאת למרקש
ראשית המסלול בעיירה המדברית ורזאזאת ובביקור בקסבה טאורירית, בין הקסבות השמורות והיפות במרוקו. המשכו צפונה לקסבה איית בן חאדו, הקסבה היפה ביותר במרוקו, ששורשיה יהודיים (באזור איית בן חאדו מסלול שטח לטילוואת, אשר מפורט בפרק ג'), ליישוב אגואים ולקסבה המפוארת טילוואת (הקסבה של שבטי הגלאווים). הדרך חולפת על פני מעבר טיזי אן טישקה, מעבר הרים שגובהו 2,260 מטרים, וסיומה בעיר מרקש.

אזור 8: אזור מרקש
מסלול זה כולל את העיר מרקש, העיר המלכותית והתיירותית ביותר במרוקו, ובה אתרים עתיקים, מוזיאונים, ארמונות, מסגדים, שווקים תוססים, גנים, אתרים יהודיים וכמובן הכיכר התוססת במדינה, ג'מע אל-פנע. המשך הדרך דרומה לאורכו של עמק ונהר האוריקה, ובתים ברבריים פזורים מצדיה. המסלול ממשיך לאתר הסקי אוקאימידן ולכפר הדרומי בעמק סטי פאטמה. בטיול זה ניתן לשלב מסלול מיוחד לאימליל ולהר טובקאל.

אזור 9: ממרקש לבני מלל
תחילת המסלול בנסיעה ממרקש דרך היישוב דימנאת למפלי האוזוד, המפלים הגבוהים והיפים במרוקו. המשכו בביקור בבין אל-וידאן, מפעל המים והמפעל ההידרו-אלקטרי הגדול במדינה, ובביקור בעיר בני מלל שבתחומה מעיינות רבים, ובעיר טדלה (באזור זה כלול מסלול שטח באימילשיל ובעמק דראע, אשר מפורט בפרק ג').

אזור 10: ממרקש לאגאדיר
ממרקש לאגאדיר ניתן להגיע באוטוסטרדה או בדרך טבע קשה וארוכה יותר. הדרך השנייה היא המפורטת כאן. תחילתה בנסיעה מאסני, דרך איג'וקק למעבר ההרים טיזי אן טסט המיוחד. המשכה בעיירה טלווין, שבה המרכז לייצור זעפרן ושמן ארגן, ובטרודנט בעלת החומות היפות. סוף המסלול באגאדיר.

אזור 11: אגאדיר ודרומה
המסלול מתמקד באגאדיר, אשר נהרסה כליל ברעידת אדמה בשנת 1960, וכיום היא עיר מודרנית ותיירותית. הוא כולל ביקור בקסבה ובה שרידי ההרס ובתצפית היפה ממנה על העיר החדשה, על נמל הדייגים התוסס ועל חופי הרחצה היפים. המשך הטיול מאגאדיר דרומה לערים אינזיגן, טיזניט, טפראוט, גולמים וסידי איפני, הנושקות לסהרה הספרדית בדרום.

אזור 12: מאגאדיר לאסווירה
המסלול מתחיל באגאדיר ונמשך לאורך החוף המפורץ של האוקיינוס האטלנטי, דרך חופי רחצה, כפרים ויישובים שכל עיסוקם בייצור שמן ארגן. המשך הטיול בעיר הלבנה המיוחדת אסווירה: ב"מדינה", במבצרים הצמודים לחוף הים ובאתריה היהודיים.

אזור 13: מאסווירה לקזבלנקה
מסלול היוצא מאסווירה וחולף על פני סאפי, עיר עתיקה ומבוצרת, ואל-ג'דידה, שבה מצודה שצופה על הים. בינות לערים חופי רחצה ונמלי דיג. סוף הטיול בקזבלנקה.
 
מפות האזורים
בספר זה מובאים יותר מ-70 תרשימים ומפות (אזורים בין-עירוניים, יישובים ואתרים). על אלה מצוינים האזורים, הקטעים והנקודות; המספור על המפות ועל התרשימים זהה למספור המופיע בהסבר המובא על כל אזור. לכל מפה מקרא של האתרים השייכים לאזור וכן המסלול המוצע באמצעות סימון החיבור בין הנקודות (מעבר מנקודה 1 לנקודה 2 וכן הלאה). ככלל, כל אתר יסומן בעיגול אדום וספרה בתוכו.
 כותב המאמר :

ניצב בדימוס ברטי אוחיון
המאמר מתוך ספרו :
"מרוקו-מדריך למטייל"

יצא לאור ונמצא בכל חנויות ספרים, אפשרות לרכישת הספר בהנחה של 30%
טלפון : 03-5562677 שלוחה 1
מחיר הספר : לאחר הנחה 70ש"ח

אימייל :  liroz.ofirpub@gmail.com

     
   
     
    מאמרים נוספים באתרנו המוגשים ע"י ברטי אוחיון  לגולשי אתר הפדרציה העולמית :
 


יהדות מרוקו-תקציר היסטורידוגמא למסלול טיול-
מתוך הספר "מרוקו-מדריך למטייל


מקנאס

ייחודו של הספר "מרוקו-מדריך למטייל"
  • שטח מרוקו מחולק ל-13 אזורים, ובכל אזור מוצג מסלול המורכב מנקודות ציון.
  • בספר כ-70 מפות ותרשימים, שעליהם משורטטים מסלולי הטיול, ותמונות רבות המסייעות למטייל לזהות את האתרים במהירות.
  • ישנו פרק טיולי שטח המפרט ארבעה מסלולים מרכזיים.
  • נוסף לאלה מוצעים עשרה מסלולים המשלבים בין סיורים ובין טיולי שטח.
  • בכל אזור או אתר תקציר היסטורי כללי וכן פירוט על תולדות היהודים במקום בצירוף סקירה של האתרים היהודיים בו.
  • בספר מדריך שימושי המאפשר להיערך היטב לטיול ומידע על מרוקו בתחומים רבים כגון היסטוריה, גיאוגרפיה, אקלים, אוכלוסייה, דת ותרבות.
  • בספר משולב לראשונה בישראל ברקוד ייעודי (QR-code). ניתן לסרוק אותו באמצעות טלפון חכם ולצפות בסרטונים על אתרים נבחרים.
 


בקרו אותנו גם ב-
  

מבצעי פרסום
באתרנו ובכתב העת


         
היו פעילים
תרמו לקרן מלגות


באמצעות הוראת קבע


או באמצעות ישראל תורמת

 


 
<table align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" height="21" sab="11549" style="background-image: url(" image="" users="" 189578="" ftp="" my_files="" template="" footer_teva.jpg?id="3242579&quot;);" background-repeat:="" no-repeat;"="" width="786">


בקרו אותנו גם ב- ועשו לנו  

סרטים על הפדרציה העולמית ניתן לראות גם ב - 

    [להרשמה לרשימת תפוצה]      [Top]      [צור קשר]    (מפת האתר)

הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו אינה אחראית לתוכן הפרסומים והתחיבויות המפרסמים.


 
WebSite123 מערכת לבניית אתרים בקלות