דף הבית >> גלריה >> אירועים נבחרים ב-2016 >> דברי הספד לשמעון פרס
 

כתבות נוספות בקטגוריה
##CODE##
 

  
שמעון פרס-גדול ידידיה של יהדות מרוקו
מאת: סם בן-שטרית-יו"ר הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו
 

שמעון פרס, בהיותו נערץ על מלך מרוקו המנוח-חסן II, צייד אותי בספטמבר 1984 במכתב חם למלך, ובו בקשה שיתיר את העלאת עצמותיהם של מעפילי "אגוז" מבית העלמין היהודי באל-חוסימה שבצפון מרוקו, לקבורה בירושלים. 

בישיבתי עם ראש הקהילה היהודית בקזבלנקה, בנשיאות דוד עמר ז"ל ביולי 1983, עלתה שאלת השאלות: מי האישיות המקובלת על חסן II, שתפנה למלך בבקשה זו? עלו שמותיהם של מוריס דרויון-שר התרבות הצרפתי, הנרי קיסנג'יר ואחרים... הוחלט שזה יהיה שמעון פרס. מפי בני שיחי נאמר לי, שהמלך מעריץ שני אישים: אביו מוחמד ה-V ושמעון פרס.


"עושים שלום"-שר החוץ שמעון פרס, סם בן-שטרית  ויצחק שמיר ז"ל-ראש הממשלה-1988

עם מסירת מכתב פרס לחסן II, נעניתי בחיוב, אך נאמר לי מפי המלך המשפט: "צריך למצוא זמן מתאים לכך". משפט, שהפך אצלי לטראומה במשך עשר שנים ו-40 שליחויות מטעם ראשי הממשלה-פרס, רבין ושמיר ז"ל, שבהן לא נמצא זמן מתאים: מלחמותינו עם הערבים, כנסי ראשי מדינות ערב, תקריות גבול. וכך, המבצע "איילת השחר" יצא לפועל אך ב-29.12.2002, לאחר שלקחתי עמי מכתב פניה נרגש מיצחק רבין ז"ל, עם השבעתו לראש ממשלת ישראל.

שמעון פרס היה בין המתמידים, לאורך עשרות בשנים, להופיע ולברך בחגיגות המימונה המרכזיות. ב"ליל המימונה המסורתי", היה מבקר לעתים באותו ליל תרבחו ותסעדו עד 10 משפחות חוגגות.
 
התחלתי דברי שפרס היה גדול ידידיה של יהדות מרוקו. למען ההגינות, אומר: בניגוד לראשי מנהיגיה של יהדות זו, רוב עמך של יהודי מרוקו לא החזירו לפרס מידה כנגד מידה. התפנית חלה עם בחירתו לנשיא המדינה, וגם יהדות זו ידעה להעריך ולהוקיר את שמעון פרס.

לו אשאל, מי מראשי המדינה היה העניו והצנוע ביותר, הייתי משיב: שמעון פרס. עשרות פעמים נהגתי להתקשר אליו לבית בשעה 7 בבוקר ונעניתי בסבר פנים יפות. לימים התברר לי מפי סוניה, כי בשבע בבוקר שמעון עושה התעמלות. הוא היה מפסיק מההתעמלות ומשוחח עמי. לעתים, הקדים את יציאתו מהבית, סוניה ע"ה, היתה דואגת שיחזיר לי צלצול.

ב-23 ביולי 1999, יום פטירתו של המלך חסן II, הוזמנו לטלוויזיה, בהנחיית אהוד יערי, שמעון ואנוכי, להעלות קווים לדמות של המלך. בו במקום, הכרזתי על הקמת "הועד הלאומי להנצחת המלך חסן II". זאת, כמחווה על אישורו להעלאת עצמותיהם של מעפילי "אגוז". יזמנו חנוכתם של ככרות, רחובות, שדרות, פארקים בערים אחדות ברחבי הארץ. הפקנו סרט "הוקרה למלך חסן השני", מערב שקיימנו בת"א והוא הופק בעברית ובצרפתית. משרד התקשורת הנפיק בול עם דיוקן המלך ופתחנו לציבור הרשמה ב"ספר הזכרון למלך חסן II". רבים נרשמו ותרמו וקיבלו תעודה מהודרת חתומה ע"י שמעון פרס כנשיא הועד ואנוכי כיו"ר.

 
חגיגות המימונה בירושלים 1988

 בתקופת כהונתו כראש הממשלה, בביתו ברחוב בלפור, נהגנו לקיים מדי שנה "יום עיון" בחול המועד פסח, אליו מוזמנים: שרים, ח"כים, שופטי ביהמ"ש העליון וראשי הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו. יום העיון נסב על הנושא שקבענו ככותרת לכלל אירועינו במהלך השנה. את האירוע הנחינו הרב ישראל מאיר לאו יבדל"א ואנוכי. בין הנושאים: "שאלו שלום ירושלים", "ויחי אחיך עמך", "לחיי העם הזה" ועוד.

 
 
התוועדות עם הנשיא שמעון פרס במשכן הנשיא 2007

עם בחירתו לנשיא המדינה, הוא פתח בפנינו את שערי המשכן לקיום אירועים וטקסים רבים. לפני שעמד לסיים תקופת נשיאותו, הוא ביקש שאנחנו-ראשי הפדרציה העולמית, נוועד עמו במפגש פרידה. בין היתר, ביקש ממני להביא למפגש סטודנט או סטודנטית, שקיבלו מאיתנו מלגת-לימודים. שמחתו היתה רבה, כשהצגתי בפניו: ד"ר אביטל סויסה-בת ליוצאי מרוקו, רופאה מנתחת שליווינו אותה בכל שנות לימודיה, וכן ד"ר ליאת זלצר, גם היא רופאה מנתחת, בת ליוצאי פולניה.
 
כאות הוקרה על יחסו הטוב והמטיב אלינו, הפדרציה העולמית הכתירה את שמעון פרס בשנת 1993 בתואר "שמעון פרס-יקיר יהדות מרוקו".


הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו מבכה את מותו של ידיד גדול, נדיב ואדיב, יהא זכרו ברוך עמנו!

 

 
 


בקרו אותנו גם ב-
  

מבצעי פרסום
באתרנו ובכתב העת


         
היו פעילים
תרמו לקרן מלגות


באמצעות הוראת קבע


או באמצעות ישראל תורמת

 בקרו אותנו גם ב-  ועשו לנו  

סרטים על הפדרציה העולמית ניתן לראות גם ב - 

    [להרשמה לרשימת תפוצה]      [Top]      [צור קשר]    (מפת האתר)

הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו אינה אחראית לתוכן הפרסומים והתחיבויות המפרסמים.
WebSite123 מערכת לבניית אתרים בקלות