דף הבית >> מרוקו >> מעטם של מדריכי טיולים למרוקו >> אדמוני במפל אוזוד
 

כתבות נוספות בקטגוריה

           ספרי הדרכה למטייל במרוקו     
           טיפים לנסיעה מוצלחת למרוקו     
           מסלולי טיול בחלוקה לאזורים-מהספר "מרוקו-מדריך למטייל"     
           אדמוני במפל אוזוד     
           לחם     
           מרוקו-שכרון חושים     
           מסע לספרד בעקבות חכמי מרוקו     

 

     

אַדְמוֹנִי במָפָלי אוּזוּד  
מאת אילנה שֶמוּל (פרטים בתחתית העמוד)
 

יש לי משיכה לאנשים פשוטים. אלה שעובדים את האדמה בידיים מחוספסות ומוציאים את לחמם בעבודת כפיים שזופות. שברי זרדים תקועים בשערות ראשם ובּשומת פרחים בין ציפורניהם.
 
במרוקו, פוגשים הרבה אנשים פשוטים. כפריים, עם פנים יפות ועיניים מחייכות ובַּישָנוּת, שיש בה דרך ארץ. למטייל שמגיע לארץ הקסומה הזו עם מבט נקי בעיניים צפויה התאהבות באנשים הפשוטים שאולי מבחינת האדם המערבי, אין להם "חלומות גדולים" אלא לקיים יום ביומו, אבל יש להם את חכמת האדמה. חכמה שלא תסולא בפז. 

 
נסענו ממראקש – "העיר האדומה", זו שקשרו לה כתרים של יופי והדר והיא מצדיקה כל מילה, לכיוון צפון-מזרח, אל מפלי אוּזוּד Cascad Ouzud שהם חלק מרכס הרי האטלס הגבוה (שתחילתו בחוף האוקיינוס האטלנטי והמשכו לכיוון צפון-מזרח מרוקו) ונמצאים במחוז Azilal. בדרך רואים פרחי הרדופים, הדסים, קָנֶה, מטעי זיתים. 
   

חלפנו על פני  Sidi Rahal – כפר יפה שנקרא על שם קדוש מקומי ובו שכנו במאה הקודמת כמה עשרות משפחות של יהודים; לאחר מכן, עברנו דרך העיירה Demnate שעד 1950 חצי מאוכלוסייתה הייתה יהודית; משם, דרך הכפר המסורתי Tanannt ועוד 40 ק"מ נוספים, בואכה אל מפלי אוּזוּד.
ככל שמתקרבים לאזור ההרים המקיפים את מפלי אוּזוּד נראים בנוף הרבה מחטניים, עצי אורן, עצי אלון, עצי זית, חורש טבעי ובהרים, טראסות לחקלאות.

כשמגיעים למתחם המסעדות והבּוסתן העילי שמעל המפלים, משם אפשר להמשיך רגלית ולצפות בטחנות הקמח הממוקמות מעל המפל העליון ומופעלות בכוח המים. בחרנו להמשיך לכיוון הירידה לבריכות בתחתית המפלים,  מפלי אוּזוּד Cascad Ouzud  המרשימים. אוּזוּד פירושו בבֶּרבֶּרית, זיתים וגם "פעולת טחינת התבואה". אכן, האזור עשיר במטעי זיתים ובטחנות קמח עתיקות שעדיין פעילות.
    ילד ג'ינג'י העונה לשם רָאשִיד, עם עיניים גדולות בצבע דבש מוקפות בריסים ארוכים, נתונות בתוך פנים יפיפיות הצטרף אלינו. הוא ביקש למכור לנו שקיות מלאות בזָעֲתר ריחני ממוּלל. נגעתי בראשו ושאלתי אותו בשפה המרוֹקָנִית:
הָאדָה, שְׂעָר דְיָאלְקְ? - "השיער הזה שלך"?
והוא מיד השיב בקול מתוק:
מֲעְנְדְ-לָה - "זה מאת השם".

זהו, התאהבתי.

רָאשִיד אמר שיש דרך קיצור למָפּלים אך אנחנו בחרנו לראות קודם את יופיים מן התצפית העליונה שנמצאת מולם. המשכנו לצעוד; גם רָאשִיד צעד לצדי כל הדרך לתצפית העליונה על המפלים, תוך שאנחנו משוחחים בשפה המרוֹקָנית. חבר שלו הצטרף אלינו, רכוב על גבי חמור ואני, שמתלהבת עשרות פעמים מאותו מקום כאילו ראיתיו לראשונה, הרגשתי בעננים. מיופיו של הטבע ומהמתיקות של האדמוני מוכר הזעתר.
גובה המפלים מגיע למאה מטרים. המים צונחים בחוזקה אל וָאדי אֱלְעָבִּיד, מעיפים לכל עבר רסיסים שנצבעים באור השמש של אחר הצהריים, לקשת של צבעים מרהיבה.

צילמתי את רָאשיד הג'ינג'י והצטלמתי אתו, ליד החמור של חברו ובתצפית על המפל. אחר כך נתתי לו ולחברו סוכריות ומטבעות של דירהם, למרות שלא קניתי ממנו דבר אלא רק על הסכמתו להצטלם עמי – דבר מקובל ונדרש במרוקו -  לצלם באישור ולשלם עבור הצילום.

נפרדתי מרָאשיד ומחברו לשלום ויחד עם הקבוצה התחלנו לרדת במדרגות הרחבות והמתפתלות לעבר המפלים למטה. בכל כמה מטרים אפשר לצלם את המפלים מזווית אחרת ומגובה אחר. לאורך המסלול חנויות מזכרות, תיקי עור, תכשיטים ובתי קפה. בבריכות המים בתחתית הוואדי יש סירות פדלים ורודות להשכרה. באחת ממרפסות הצילום המשקיפות על המפל, ילדים מציעים לתיירים להצטלם על גבי סוס שעליו מונחת מַרְדַּעַת רקומה.  בדרך פוגשים גם בקופי-מקוק (**) מקפצים בין העצים בקרבת המטיילים. הקופים חוטפים שקיות של בוטנים ממוכרת קשישה שמניסה אותם במקל ובקללה מרוֹקָנִית עסיסית.

מפלי אוּזוּד Cascad Ouzud - אתר חובה לחובבי הטבע ולמבקרים במרוקו.
ואם תראו שם אדמוני מוכר זעתר (אזוֹב בעברית), תקראו לו בשמו  - רָאשִיד.

* בכל העולם כולו, רק לפחות מ- 1% מהאוכלוסייה שיער אדמוני.
** קופי המָקוֹק:  Barbary apes -macaque: האטלס התיכון במרוקו, הוא ביתם של שלושה-רבעים מאוכלוסיית העולם, אם כי מספרם הולך ויורד בשל שילוב של הרס בתי הגידול ובשל מסחר בלתי חוקי בחיות מחמד. בשנת 2009 האיחוד הבינלאומי לשימור הטבע The International Union for Conservation of Nature – IUCN הוסיף אותם לרשימה האדומה של מינים בסכנת הכחדה.כותבת המאמר :

אילנה שֶמוּל
מדריכת טיולים במרוקו ובספרד
tlcelana@zahav.net.il
בישראל:  972-52-8840360
במרוקו: 212-61-3750100
בספרד:   34-65-3540838
פייסבוק: https://www.facebook.com/ilana.shemoul
עמוד "מרוקו שלי Mon Maroc":

https://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%95-%D7%A9%D7%9C%D7%99-Mon-Maroc/1457722781120838

 
   
             
             
       

 
   
        מאמרים נוספים באתרנו המוגשים ע"י אילנה שמול  לגולשי אתר הפדרציה העולמית :
 


לחם
 
מרוקו-שכרון חושים

למרוקו בקסומה עם אלנה שמול
בחודש אוגוסט 2015
 
 
   
             
 


בקרו אותנו גם ב-
  

מבצעי פרסום
באתרנו ובכתב העת


         
היו פעילים
תרמו לקרן מלגות


באמצעות הוראת קבע


או באמצעות ישראל תורמת

 


 
<table align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" height="21" sab="11549" style="background-image: url(" image="" users="" 189578="" ftp="" my_files="" template="" footer_teva.jpg?id="3242579&quot;);" background-repeat:="" no-repeat;"="" width="786">


בקרו אותנו גם ב- ועשו לנו  

סרטים על הפדרציה העולמית ניתן לראות גם ב - 

    [להרשמה לרשימת תפוצה]      [Top]      [צור קשר]    (מפת האתר)

הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו אינה אחראית לתוכן הפרסומים והתחיבויות המפרסמים.


 
WebSite123 מערכת לבניית אתרים בקלות